וועדת שטרום – ניצחון?!

קצת אופטימיות
יוני 2, 2016
חדלות פירעון
הצעת חוק מקיפה על חדלות פרעון – פשיטת רגל ופירוק חברות
יוני 26, 2016

וועדת שטרום – ניצחון?!

וועדת שטרום פרסמה בימים האחרונים את מסקנותיה, ומדובר בלא פחות מתקדים היסטורי: פתיחת השוק לבנקים חדשים, לראשונה מזה חמישה עשורים (כתבה בדה מרקר). לא רק זאת, אלא שבנק ישראל מודה בטעותו לאורך השנים שלא לאפשר תחרות כזו, ומעדכן את האופן בו הוא מסתכל על השוק הפיננסי, על ישראל, על הצורך החברתי ועל הכלכלה דה פקטו.

כן כן, לא עוד מספרים יבשים שמראים צמיחה, שגשוג וחיים נוחים. במקום זה – הכרה במצב הכואב אליו הגיעה החברה בישראל, כאשר מה שמשגשג יותר מהכל הוא אי-השוויון והפערים החברתיים. כמובן שאין פתרון קסם אחד, אבל ברור לחלוטין שהסקטור הפיננסי, ובראש ובראשונה הריכוזיות בבנקים, הם בעיית השורש של ריכוזיות במשק, אי-שוויון, חוסר תחרות, שחיקה בשכר והיעלמות מעמד הביניים, שהופך עני יותר ויותר.

 

אין מה להיות אופטימיים מדי;  לא חסרים מתנגדים למהלך כזה של הכנסת שחקנים בנקאיים חדשים. פחד מחוסר יציבות לכאורה, הידרדרות למודל שוק מסוכן ועוד שלל תירוצים ישמשו את המתנגדים למהלך, שבכוחם לשכנע את כולנו – ככלות הכל, אם היד שלך חולשת על התקציבים הגדולים ביותר במשק – קשה שלא לשכנע באמצעות האקדמיה, התקשורת וההשפעה על דעת הקהל שכולנו הופכים לשוק אפור ושהוועדה אנמית וחסרת משמעות. אבל האמת היא שאם ייושמו מסקנותיה של הוועדה, ובדגש על התשתית הטכנולוגית שתאפשר הכנסת שחקנים חדשים, יעילים ותחרותיים שיוזילו מחירים לכולנו בניהול השוטף של הכסף, באשראי לעסקים קטנים בינוניים ובשחרור הכלכלה מביצורה בידי ידיים ספורות – המרוויח הגדול יהיה גוף אבסטרקטי ללא שם וללא פנים – הציבור הרחב, או כמו שהוא נקרא כאן – הציבור החדש.

אנחנו מצידנו – מבטיחים להמשיך לעקוב ולעדכן. תצטרפו אלינו למאמץ בעמוד הפייסבוק.

 

צילום: אוליבייה פיטוסי, דה מרקר.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *