פופוליזם בנקאי

300 מיליון חדשות טובות
פברואר 28, 2018
עמלה צולבת שוב
פברואר 28, 2018

פופוליזם בנקאי

אל דאגה, האופטימיות ששידרנו לגבי החלטת בנק ישראל בדבר העמלה הצולבת היא לא נחלת הכלל.

מאוד מודאג מהצעד הזה, למשל, מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו, שחושש מהנזק הציבורי העצום שטמון בהורדת יוקר המחייה הפיננסי, וההשפעות המסוכנות של חסכון כלכלי לאזרחים על רווחת כולנו. אז כן, אנחנו קצת ציניים, אבל לא כמו אריק פינטו, שצוטט בוועידת ההזדמנויות מאפיין את החקיקה דוגמת זו של בנק ישראל כ"בזבוז כספי ציבור" (https://www.themarker.com/markets/1.5848708).

כן, לא התבלבלנו, אריק פינטו, שהמוסד בראשו הוא עומד אחראי על גביית מאות מיליארדי שקלים מאזרחי ישראל, מודאג כי חקיקה שתיטיב עם אותם אזרחים – היא היא בזבוז כספם. ועל מה נשען אותו מנכ"ל?! על טיעוני סרק שמרפררים לדיון עתיק משנות ה -70. בשנות ה-70 התבססה ההפרדה בין שוק חופשי ונסיגת מוסדות המדינה מרגולציה – קפיטליזם, לבין מודלים אחרים בהם המדינה אגרסיבית יותר והשוק חופשי פחות, כמו סוציאליזם.

30 שנה אחרי כולם כבר יודעים שההפרדה הזו לא רלוונטית, שהכל קפיטליזם, אבל בתוכו יש מודלים תחרותיים, סוציאל-דמוקרטיים, כמו שוודיה ופינלנד. שם, המדינה מעורבת מאוד ברגולציה ופיקוח מחד, ובמדיניות רווחה רחבה ומיטיבה עם האזרחים מאידך, וכך משמרת שוק תחרותי אמיתי.

לעומת זאת, יש קפיטליזם של מקורבים, כמו בישראל, בהם לקומץ שחקנים קטן יש גישה למשאבים אדירים, על חשבון הכלל, במסווה של שוק לכאורה חופשי. מוזר שפינטו בוחר להמשיך קו שהופרך באופן חד משמעי לא רק על ידי תיאוריות, אלא על –ידי המציאות – קריסת IDB ומפלתו של דנקנר, פשיטת הרגל של פישמן, תיק 4000 רק לאחרונה, ועוד ועוד מקרים, מספרים ותהליכים שממחישים כי ללא רגולציה, פיקוח ומוסדות מדינה חזקים אין תחרות, יש אוליגרכיה, עליית המחירים מטורפת, והאזרחים נאנקים תחת עול המחייה.

אז בתגובה למהלכים, עדינים למדי יש לומר אך משמעותיים, של בנק ישראל, שרוצה, בעיקר תחת המפקחת על הבנקים ד"ר חדווה בר, לתת מענה לצורך הציבורי שבהפחתת יוקר המחייה הפיננסי והמצב בו הבנקים, יוצא בנק מסחרי, ששואף שבנק ישראל ינמנם ולא יפריע לדורסנות הפיננסית שלו עצמו, ומאשים את בנק ישראל בבזבוז כספי ציבור. ההישענות על טיעון השוק חופשי – בזבוז כספי ציבור לא פחות ממגוחכת. חגיגת אבסורד אמיתית. תהיו איתנו כאן כדי להוציא את המוץ מהתבן, להבין מהי האמת ומהי הלוגיקה מאחורי טיעונים המנסים להעלים אותה, וכדי לעשות את השכונה שלנו מקום יפה יותר, וכמובן – זול יותר.

Comments are closed.