כבוד השנה החדשה, קבלו שתי (!) סיבות לאופטימיות

דנקנר, פישמן, אלוביץ והפקת הלקחים הלא קיימת בישראל
אוקטובר 1, 2017
יש מסקנות, אין יישום
אוקטובר 31, 2017

כבוד השנה החדשה, קבלו שתי (!) סיבות לאופטימיות

השפעה טובה

גיליון 100 המשפיעים של דה-מרקר בחר בכמה מן החברים האלופים בקואליציית הארגונים. כבוד ענק לישראל 2050, צדק פיננסי, לובי 99 ואנו, חבורה של אנשים מדהימים שפועלים ימים כלילות באומץ, ברק, חריפות וחדשנות  לטובת האינטרס הציבורי, כדי שיהיה פה מקום טוב יותר לחיות בו. 

 

שקיפות רבותי, שקיפות

שקיפות היא מושג שנהיה יותר ויותר פופולרי, ויותר מזוהה עם דמוקרטיה, בעיקר מאז 2011 .

יחד עם זאת, קשה מאוד לפרוט אותו לפרקטיקות מדידות ואפקטיביות. קחו למשל הצהרות הון של נבחרי ציבור, רכיב שבישראל היה נותן כלי מתוחכם וחשוב לציבור לשפוט את אלו בו הוא בוחר לייצג אותו – מאיזו פוזיציה הם מדברים, איך נראית מפת הקשרים וההתחייבויות שלהם, אצל מי באמת הם עבדו, וחשוב מכך – כנראה יעבדו בתום כהונתם הציבורית, כמה הם יכולים להיות מחוברים לרחשי הציבור הרחב שנאבק על קיומו או על רווחתו, וכמובן – האם ועד כמה הם מושחתים.

אבל, ויש פה אבל גדול, בארה"ב הצהרות הון הן עניין שבשגרה, מה שלא מונע שחיתות מוסדית ומבנית בקנה מידה אסטרונומי. יתר על כן, פעלולים חשבונאיים וסתם שקרים הם לא מילה גסה בזירה הציבורית בישראל. כך ששקיפות היא אולי כלי חשוב, אך לא יעד בפני עצמו בחיזוק אזרחי של הדמוקרטיה הישראלית. ועדיין, חשוב מאוד להילחם בכל הכוח בעננים שמסתירים את אור השמש מחטא האמת.

בימים אלה מתגבשת קואליציה אזרחית אמיצה ובועטת של לוחמי שקיפות מהשורה הראשונה, להפוך שקיפות לנוהל ממוסד ממשי בציבוריות הישראלית.  זוהי לא רק דוגמה משמחת לכוח של אזרחים, אלא פרק חשוב בהיסטוריה של הדמוקרטיה הישראלית.

נמשיך כמובן לעדכן פה.

Comments are closed.