באנו לחדש לכם

מה עם ועדת שטרום?
אפריל 29, 2018
מילה טובה
אפריל 29, 2018

באנו לחדש לכם

ישראל מתוארת על במות מרכזיות, בתפיסה התרבותית הפנימית ובתפקידה בזירה הגלובלית כסטארט- אפ ניישן, ולא בכדי. האחוז הגבוה של חברות הזנק, של מצוינות טכנולוגית ושל unicorns מנער כל מדד סטטיסטי. לא מעט משקיעים ואנשי מקצוע זרים שצריכים להעריך את אחוז ההייטק משוק התעסוקה הישראלי מצביעים על 30-40%, ובצדק אינטואיטיבית: נדמה כי אומה שמנפיקה זירת חדשנות מרתקת ומסעירה ותרבות של פריצת דרך טכנולוגית מבוססת על שוק עבודה תוסס, תקציבי ענק ותשתיות ענפות שמאפשרים את כל אלה. האמת מפתיעה בהרבה – אחוז ההייטק משוק העבודה הישראלי עומד סביב ה – 8% בלבד, על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הסקטור הציבורי על שלוחותיו, לעומת זאת, מהווה כשליש משוק העבודה.

לכן מפתיע בהקשר הזה לראות את העלייה המתמשכת בכינון מרכזי מחקר ופיתוח חדשניים של שחקנים זרים, כמתואר בתרשים מטה שפורסם בדה מרקר:

אז קודם כל יש למה לצפות, ישראל בהחלט מבוססת כמעצמת הייטק וכשחקן מרכזי בזירת החדשנות הגלובלית. מה עוד אפשר לעשות?!  להמשיך את העבודה המצוינת שנעשית ברשויות הממשלתיות (בראשן רשות החדשנות הייעודית לכך), לשים דגש מסיבי על חינוך טכנולוגי, להמשיך לשלב אוכלוסיות מודרות ומבטיחות בשוק ההייטק, כמו חרדים וערבים (בשכר תחרותי כמובן…) ולנתב חלק מכספי החסכון הציבורי להשקעות בטכנולוגיה, חדשנות וכן, גם הון סיכון, ולא רק בחברות הענק המסורתיות, השקעה שלא פעם מתבררת כיציבה הרבה פחות מהצפוי. בימים אלה נדמה כי קריטי מתמיד לבסס יתרון יחסי ישראלי, בחוץ ובפנים. אנחנו כמובן על המעקב….

Comments are closed.