יש מסקנות, אין יישום

כבוד השנה החדשה, קבלו שתי (!) סיבות לאופטימיות
אוקטובר 1, 2017
טעות לעולם חוזרת
אוקטובר 31, 2017

יש מסקנות, אין יישום

על הפרק – וועדת שטרום כמובן.

אתם מכירים מקרוב את המאבק המתמשך, הסיזיפי אך המרתק שלנו על מימוש מסקנות הוועדה לקידום התחרות בבנקאות הישראלית וקיבוען כחקיקה. היות וועדות קודמות (למשל דוח זקן, של המפקח על הבנקים הקודם) הסתיימו כמעצור מגירה ממשלתית כלשהי, הפעם התעקשנו בקואליציה על הקמת וועדת יישום שתדאג, בין היתר, לקבוע תבחינים מדידים (כלומר יעדים מספריים שממש אפשר לבדוק, ולא הצהרות בלון שוועדות הרבה פעמים נהנות לשחרר, ולא מחייבות פעולה ממשית) ליישומה והצלחתה בפועל של הרפורמה.  

אחרי שבינואר חגגנו את החקיקה דה-פקטו של חוק שטרום, וכחצי שנה (!) אחרי הדדליין (ראו פה את הפוסט של ישראל 2050 בנושא מריחת הזמן הלא מתקבלת על הדעת, פרסמה סוף סוף ועדת היישום, אשר מונתה לשם קביעת אותם תבחינים, את ממצאיה. הוועדה, אשר בראשה עומד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, פרסמה דו"ח דל, נטול שיניים ומאוד לא מספרי (כזכור מדובר על רפורמה בבנקים, לא על ספר שירה), אשר אינו עומד בסטנדרט אותו הציב המחוקק.

הוועדה נמנעה מקביעת מדדים כמותיים למרבית היעדים, ובכך מחזרה טעויות עבר, והותירה על כנן אמירות כלליות ולא מתוקפות, שיקלו מאוד על הבנקים להמשיך לעשות בדיוק, אבל בדיוק אותו דבר, רק הפעם עם מטריית המחוקק ושורות מצגת מרשימות קצת יותר.

למעשה, הדוח של וועדת היישום לא מאפשר יישום ממשי של חוק שטרום. קראו את הניתוח המצוין של יו"ר קואליציית הארגונים החברתיים ברק גונן בקישור הבא.

אנחנו בקואליציית הבנקאות לא סיימנו, ואולי אפילו רק בהתחלת המאבק ליישום מלא ומוצלח של החוק עליו נלחמנו בשנתיים האחרונות. אל תלכו לשום מקום (אותו מקום אליו הולכת הכלכלה בישראל…)

Comments are closed.