בורסת ההימורים של הבנקים

התאגיד המתפרק
התאגיד המתפרק
אוקטובר 30, 2016
הבנק, העובדת, ההטרדה המינית והכסף שלנו
נובמבר 20, 2016

בורסת ההימורים של הבנקים

בימים האחרונים, ומתחת לרדאר ואף לעניין הציבור, מתהווה אחד מהמהלכים המכריעים בכלכלה הישראלית. הבנקים (שוב) הולכים ומשתלטים על פיסות השוק הבודדות בישראל שעוד ניתן לכנותן חופשיות. הפעם: הבורסה לניירות ערך. הגוף הזה ידע לא מעט תהפוכות, ובשנה האחרונה – חילופי כוח אדם מסיביים, התנהלות מעוררת תמיהה של יו"ר הדירקטוריון מול הדירקטוריון (http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3699713,00.html)  ושלל הכפשות, קונפליקטים והטחות אשמה. חמור מכך – הישגי הבורסה בירידה, תפקודה הפיננסי בעייתי, ומנופי החדשנות, הטכנולוגיה והמצוינות שלה ככמעט שאינם קיימים.

הרשות לניירות ערך החלה בתהליך אינטנסיבי שמטרתו להפוך את הבורסה לתאגיד מניב רווח (היום הפורמט הוא של מעין תאגיד ציבורי עם חברי בורסה, ללא בעלים). הפרטת הבורסה (לרוב במתכונת של הנפקה לחבריה, כפי שיפורט בהמשך) הוא שינוי יחסית קל ופופולרי – הנהוג ברוב המדינות המפותחות. אנחנו מאוד בעד שינוי כזה, אבל המתכונת הנוכחית המוצעת בעייתית מאוד.

http://www.themarker.com/markets/1.3123797

מה הבעיה?! שעל פי הרפורמה המוצעת, לבנקים תהיה עדיין דריסת רגל משמעותית, כחברי בורסה, כמחזיקי מניות, כפלטפורמת המסחר בשוק ההון הפופולרית ביותר בארץ, עם עמלות מסחר מנופחות ומופרכות, ובנוסף – יוכלו לקבוע את מתן האשראי לחברות גם דרך הבורסה.

לתהליך ההפרטה הזה יש משקל רב בקביעת עצמאות המשק, היכולת של חברות לגייס הון, והיכולת של תעשיות מקומיות להתפתח. אנחנו שוב אדישים לכך שאותה אוליגרכיה משתלטת על משאבים ציבוריים שאמורים לייצר רווח, רווחה וצמיחה לכולנו. האם כאזרחים אנחנו מוכנים לתת יד להנצחת שליטת הבנקים בשוק ההון ובכלכלה הפוליטית כולה? האם אנחנו מוכנים להמשיך להיות משועבדים למבני כוח אוליגרכיים שהונם הוא על חשבון אחרון משלמי המיסים? האם נקריב על מזבח זה את כל השאיפות שלנו למשק תחרותי, חופשי והוגן? התשובה היא כי יש לנו אינטרס ציבורי ברור שחברות ישראליות יוכלו לגייס כסף בישראל, שתהיה בורסה פעילה, שיהיו כאן גופים שירצו להשקיע בטכנולוגיה פיננסית דרך הבורסה, שיגיעו לכאן משקיעים זרים, שנפתח מגוון מכשירי השקעה שישפרו את מצבו של המשקיע הבודד, ושכספי הפנסיה שלנו – בסך 1.5 טריליון ש"ח – יושקעו בפיתוח הכלכלה והמשק הישראלי ולא ינותבו לטובת מבני הכוח הדומיננטיים במשק.

הבורסה בישראל, שאף שמעולם לא התאפיינה ביעילות על, פתיחות לשווקים ובירוקרטיה המקלה עם ציבור מחזיקי המניות, כמו עם המגזר העסקי הרחב, צריכה עדיין להוות מעוז תחרותי וחופשי של כלכלת שוק גלובלית, שמתהדר בניסיון לחדשנות, תחרותיות וצמיחה. מתן כוח כה עצום לבנקים לא מתיישב עם האינטרס הציבורי הרחב, ואסור שיוטה בגלל אינטרסים צרים ויביא לצמצום שחקנים כלכליים חשובים. במשק שאחת הבעיות העיקריות שלו היא ריכוזיות והיעדר תחרות, קריטי שהאינטרס הציבורי של שמירה על שוק תחרותי יגבר על אינטרסים צרים של קבוצות לחץ. אנחנו נעקוב מקרוב וכמובן נעדכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *