ארגזים של קולות

סלון מהפכני
דצמבר 31, 2017
מסכי עשן
ינואר 31, 2018

ארגזים של קולות

בערוץ 2 שודר תחקיר על האופן בו התפקדות הפכה לכלי בידי מספר בעלי אינטרס להפעיל לחץ ממוקד ומאוגד על מקבלי החלטות. כמה חשודים מידיים, כמו חברת החשמל, הופיעו שם כמובן, לצד קבוצות לחץ אחרות, נישתיות ומצומצמות ברוב המקרים.

אין חדשות אמיתיות בתחקיר, אך האופן בו הוא מאגד את המקרים לכדי שיטה, שמשחיתה כמובן את הדמוקרטיה, חשוב מאין כמוהו. תחקיר מהסוג הזה מצביע על הדרך בה נבחרי הציבור לא משרתים למעשה את הציבור הרחב, אלא את קבוצות הלחץ המסורתיות של האלקטורט שלהם, לצד קבוצות אד-הוקיות ואינטרסנטיות במקרים אחרים. גם אלה וגם אלה גורמים כמובן לנבחרי הציבור להתעלם מהרוב הדומם, שמשלם מיסים, משרת את המדינה, כורע תחת נטל החיים בישראל ולא מפעיל כל לחץ ממוסד מלבד פתק בקלפי כל ארבע שנים (או שנתיים-שלוש).

יש כמה גופים שקוראים תיגר על השיטה ומנסים לייצר קבוצת לחץ של הציבור הרחב שאינו מיוצג, בראש ובראשונה 'הליכודניקים החדשים' (https://www.newlikud.org/), אנשי ונשות מעמד הביניים, הליברלי והפטריוטי ששואפים להחזיר את הליכוד למה שהיה אמור להיות בבסיסו, מפלגה דמוקרטית, ליברלית, סובלנית ופלורליסטית, ולעצב מחדש את הדרך בה מתקבלות החלטות, כך שישרתו את הציבור הרחב דה-פקטו.

העבודה בתחום הכל כך פונדמנטלי הזה רחוקה מאוד מלהסתיים ולמעשה רק מתחילה. רמזנו פה כבר על פרויקט חדש, חדשני ומסקרן הנוגע להתפקדות, מאמצי הבנייה שלו בשיא הכוח, נמשיך כמובן לעדכן פה – אל תלכו לשום מקום.

Comments are closed.