300 מיליון חדשות טובות

הבנקים אאוט
ינואר 31, 2018
פופוליזם בנקאי
פברואר 28, 2018

300 מיליון חדשות טובות

אז לא התבלבלנו בכותרת, פשוט השבוע ישנן, הלכה למעשה, חדשות טובות.

קואליציית הארגונים החברתיים לנושא הבנקאות שאתם מכירים היטב שותפה השבוע להישג מדהים וחסר תקדים במונחי הסקטור הפיננסי הישראלי – חסכון של 300 מיליון (!) שקלים לאזרחי ישראל.

איך?

הורדת העמלה צולבת, נושא שעלה פה בעבר ונידון גם במסגרת וועדת שטרום, אותה עמלה שלוקחות חברות האשראי מהעסקים בכל פעם שאנחנו מגהצים. איך זה קרה? העמלה הצולבת בישראל, כמיטב המסורת, גבוהה משמעותית מזו הממוצעת הנהוגה במדינות ה OECD (0.7% בישראל לעומת 0.3% במדינות אחרות מפותחות כלכלית עם סקטור פיננסי תחרותי כמובן יותר משלנו). בנק ישראל הודיע כי אותה עמלה צולבת תרד ל 0.5% (יותר גבוה עדיין מממוצע ה OECD, אל תהיו גרידיים…), בשלוש פעימות, כשהאחרונה בהן בשנת 2024 (http://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/16-1-18.aspx).

אבל אז שותפינו לקואליציה, שנלחמה על הורדת העמלה הצולבת עוד מימי וועדת שטרום, ניהלו מאבק איתנים, עיקש, מעמיק ונטול פניות לחלוטין, הרואה לנגד עיניו את האינטרס הציבורי בלבד. בסיכומו, הסכים בנק ישראל לקצר בשנה את הדדליין, כלומר שהפעימה האחרונה תהיה בשנת 2023. נראה זוטות, אבל השנה הזו  שווה למשק 300 מיליון שקלים. נדגיש – המאבק האזרחי האמיץ שלנו הוביל את בנק ישראל להכריז על קיצור תאריך ירידת העמלה בשנה, קיצור שחסך למשק הישראלי 300 מיליון שקלים, שלא יילכו לחברות האשראי אלא לצרכנים ולעסקים הקטנים-בינוניים  (כזכור – מנוע הצמיחה של המשק).

כל הכבוד לבנק ישראל, קודם כל, על שהראה גמישות והוכיח כי הוא קשוב לציבור וכי האינטרס הציבורי חשוב לו. שאפו ענק לשותפים יוצאי הדופן שלנו שהובילו את המהלך, צדק פיננסי, לובי 99, ישראל 2050 ואנו, יחד עם שאר חברי הקואליציה. למרות שאין ספק כי לחצים מן הצד השני הותירו את העמלה גבוהה ואת הדדליין עדיין רחוק, אנחנו מרימים לחיים לחצי הכוס המלאה – ציבור מיודע, ממוקד, נחוש ומסור לאינטרס הציבורי – אכן יכול להוביל שינוי ענק. הכי משמח שיש. נמשיך, כמובן,  בכל הכוח.

Comments are closed.