עדכונים מועדת שטרום

סדרת Hackathons למציאת פתרונות שיאפשרו לנו לחסוך יותר
אוגוסט 23, 2016
ההנפקה שלנו, החסכונות שלנו
ספטמבר 25, 2016

עדכונים מועדת שטרום

סיפרנו פה לא מעט על הוועדה החשובה הזו, שאם מסקנותיה יישומו – תחולל מהפכה בשליטת הבנקים על הכלכלה הפוליטית בישראל – ובמילים פשוטות יותר – תשפיע על התחרות, יוקר המחייה ואי-השוויון. החודש פורסמו המסקנות: קישור לכתבה.
וגדודי לוביסטים מטעם הבנקים כבר עושים את דרכם לכנסת לזעוק את זעקתם; ככלות הכל הוועדה ממליצה על הכנסת שחקנים בנקאיים חדשים, הפרדת כרטיסי האשראי מניבי הממון מהבנקים, ומראה באופן ברור כי השכר השערורייתי בבנקים רק עולה, כאשר הכסף לתחזוק המערכת הבנקאית הבזבזנית והלא יעילה מגיעה ישירות מכיסנו – הצרכנים. אז כן, הבנקים לא מצטיינים בהשקעות חדשניות, תהליכי דיגיטציה שדומים לעולם המערבי ובאופן כללי – הנגשת הבנקאות ללקוח במחירי עלות.
בואו נזכור רק כי תפקידו המסורתי של הבנק הוא לשמור על הכסף שלנו, ולגלגל אותו הלאה, תוך שמירה על כללים רגולטוריים, התנהלות עסקית תקינה ומניעת הכבדה על הלקוח, פרטי או עסקי. לצורך העניין, לקוחות פרטיים לא אמורים בכלל לשלם עמלות (ראו למשל מה קורה במדינות אחרות בOECD, בהם הבנקים מתחרים על הזכות שתפתח אצלם חשבון, כאשר עמלות בכלל אינן פקטור – כולם גובים אפס). לעומת זאת, הבנקים בישראל מצטיינים בעמלות מופרזות, חוסר יעילות דיגיטלי, מבנה העסקה מופרך והחמור ביותר – שליטה על החופש הכלכלי בישראל. מספיק להזכיר את המקרה השערורייתי של פישמן, שקיבל הלוואות במיליארדים ללא כל בטוחות, הלוואות שהתנפחו לאורך השנים כאשר שום יכולת החזר לא נראית באופק, לעומת מצבם העגום של העסקים הקטנים ומשקי הבית, שנאבקים לקבל אשראי, נאנקים תחת עול הריבית וחיים בפחד מוות מיכולתו של הבנק להרוס אותם. כתבנו בעבר עד כמה הבנקים הם חלק אינטגרלי מהאוליגרכיה בישראל, שולטים על הקצאת המשאבים ומאזן הכוחות, וכתוצאה מכך – משפיעים באופן ישיר על יוקר המחיה והדמוקרטיה כולה.
הדרך ליישום מסקנות הוועדה, שתחליש, ולו במקצת את כוחם של הבנקים וכך תגביר את כוחנו – האזרחים ה'לא מחוברים' – עוד ארוכה. דיוני הוועדה התחילו השבוע; קואליציית הארגונים החברתיים לנושא הבנקאות, ובכללה צדק פיננסי, לובי 99, ישראל 2050, אנו, המשמר החברתי, חדר המצב, ישראל יקרה לנו וכמובן אנחנו – עמוק בתוך המעקב. הישארו עמנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *