מי דואג לעסקים הקטנים בישראל?!

ועדת שטרום – המסקנות!
יולי 19, 2016
הדלתות שלא מפסיקות להסתובב
יולי 19, 2016

מי דואג לעסקים הקטנים בישראל?!

 

עסקים קטנים בינוניים הם המנוע המרכזי בכל משק. אין עוררין על כך שמדינות מפותחות חותרות לפתח את מגזר העסקים הקטנים-בינוניים (SMEs ) בכדי לייצר צמיחה ברת-קיימא, להזרים כספים למשק, להגדיל את שיעור התעסוקה ובאופן כללי – להיות שחקן משמעותי בפריון ורווחה.

ומה קורה בישראל? לא משהו בכלל. בהשוואה למדינות המפותחות ב OECD שבהן העסקים הקטנים-בינוניים מהווים 19% מהתוצר, אצלנו הם רק 9%, ובמספרים – 100 מיליארד ₪ בשנה!!!! מאה מיליארד שקלים שהיו יכולים לזרום בין כיסיו של הציבור הרחב (והחדש), ובמקום זאת נשארים אצל הקבוצות הפירמידליות, המונופולים והמבנים הבלתי-יעילים במשק.

המצב הזה, כמובן, הוא לא גזירה משמיים. ניתן להשוות את מצבנו לזה בשאר מדינות הייחוס די בקלות – חממות פיתוח של המדינה, חקיקה בדבר הקצאת אשראי, הקלה רגולטורית ובירוקרטית ודאגה לפתיחת אפיקי מימון יציבים אך גמישים, תוך דאגה כמובן לעמידה בסטנדרטים הולמים של נזילות, ערובות, תכניות עבודה וכדומה.

כל זה טוב ויפה, לכן בישראל בחרו את המסלול ההפוך לחלוטין  – אשראי עסקי נמוך מאוד ומוגבל לעסקים קטנים-בינוניים, הכבדה בירוקרטית חסרת תקדים והזנחה מצד הרשויות הרגולטוריות וכמובן הפוליטיקאים. לא רק זה, אלא שהשחקן המרכזי המתגאה בתרומתו לאותם עסקים קטנים הוא לא אחר מבנק הפועלים. ממש אותו בנק שאחראי למחנק האשראי, להקצאת כספים שערורייתיים לטייקונים, לחוסר חמלה כלפי אותם בעלי עסקים ולקשיים שהם חווים בעיקר בשנים הראשונות. במקום – הם זורקים כמה שקלים על פרסום אוהד וזורים חול בעיני כולנו, שלא נשים לב שאחד הגורמים המרכזיים לתחלואה הכרונית של המשק בשני העשורים האחרונים מחלק חפיסת אקמול.

העוולות לאותם עסקים רבות, ולא חסרים דברים שאנחנו כציבור חדש ורחב, ויותר ספציפית – אותם עסקים קטנים – יכולים לעשות. אבל כולנו יודעים שכשעסוקים בהישרדות ומפחדים להיקלע לעימות חזיתי עם היד שעל הברז – המוטיבציה לפעול יורדת. לכן זה משמח לשים לב ליוזמה חדשה של ערוץ 10 בשיתוף התאחדות העסקים קטנים בינוניים "עצמאים עושים שינוי": "המפצח" בערוץ 10 (אבי עמית) יצא ביוזמה עם ארגון "להב" ועמותת ידיד על מנת לנסות להוריד את עמלות הסליקה הגבוהות שחברות האשראי גובות מהעסקים הקטנים.

 

זה הלינק לסרטון:

https://www.facebook.com/hamagazin/videos/1112793818767558/

זה הלינק לדף המאבק:

https://www.facebook.com/Withbusiness/

זה הלינק לטופס הצטרפות:

http://bit.ly/29wMVsR 

 

אנחנו כמובן עם היד על הדופק לשיתוף פעולה איתם, תשתתפו איתנו כולכם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *