טעות לעולם חוזרת

יש מסקנות, אין יישום
אוקטובר 31, 2017
אל תיפלו מהכיסא – וועדת שטרום
נובמבר 30, 2017

טעות לעולם חוזרת

היסטוריה ישראלית על קצה המזלג: מתחילת המילניום השתכללו הפירמידות בישראל עד כדי מעמד מפלצתי. אלו העומדים בראשם, שהשקיעו אחוז אפסי מכספם שלהם, באמצעות תרגילים פיננסיים ומניפולציות חשבונאיות מורכבות ישבו על הררי כסף ונהנו ממעמד כל יכול בכלכלה, בפוליטיקה ובחברה הישראלית. בשנים שאחרי המחאה החברתית (וגם אחרי המשבר הפיננסי הגלובלי) התברר לציבור כי לא מדובר בגאונים כלכליים שמייצרים ערך אדיר למשק, מעסיקים בחסד וראשי הממשלה בפועל של מדינת ישראל; מדובר בכמה אנשי עסקים חריפים ומקושרים שהיטיבו לנצל הזדמנויות חוקיות אף כי מחרידות מבחינה אתית, ולמנף את כספם ומעמדם על חשבון הפנסיות שלנו, יציבות הכלכלה הישראלית, התחרות והדמוקרטיה בכלל.

לאט לאט (יש כתיבה נרחבת למדי, אפילו פה, על הטריגרים) החלו הפירמידות לקרוס, ובראשן הקריסה המשמעותית והגדולה מכולן – של נוחי דנקנר, שעמד בראש IDB, הפירמידה הגדולה והמסועפת במשק.

תוך כדי התהליך חוקק חוק הריכוזיות, שעל אף שמאופיין באנמיות, הוא אחד ההישגים החשובים בכלכלה הפוליטית החדשה בישראל. אחד מתכתיבי החוק הוא כי בחמש השנים שלאחר החקיקה (דהיינו ב 2018) תקופלנה הקומות בפירמידות – משמע יוגבלו המינוף והשליטה המסועפת של הפירמידות, ובעיקר של בעל השליטה, על הענפים הקריטיים ליוקר המחייה בישראל דרך חברות בנות, עסקאות בעייתיות והלוואות מנופחות ללא בטחונות.

ומה עם  ?IDBהשליטה בפירמידה עברה לאדוארדו אלשטיין (ומוטי בן משה שהחזיק בה זמן קצר בלבד). כמובן שבעת העברת השליטה היתה כבר הזדמנות להקדים את המאוחר ולפרק את הפירמידה, אבל בכל זאת – ישראל. אין סיבה לעשות בזמן מה שאפשר לעשות אחרי שננשלם את המחיר הגבוה והכואב ביותר. והנה עכשיו, ההיסטוריה חוזרת: לכאורה – אלשטיין מבקש 'לקפל' קומה בפירמידה, כדי לעמוד בדרישות החקיקה. בפועל – מה שקורה זה שאותה קומה תימכר לחברה פרטית של אותו אלשטיין בדיוק, בשונה מחברות הפירמידה הציבוריות. מה הבעיה אתם שואלים, מלבד זה שעולה ריח פחות נעים מהתרגיל הפיננסי הזה?! אז ככה – לא אלשטיין עצמו ישלם על העסקה, כי אם הלוואה שתילקח – תחזיקו חזק – מהפנסיה שלכם.

 

המשמעות – אלשטיין יעביר כסף מכיס ימין לכיס שמאל, כסף שלכם, והרגולטורים יגידו שהחוק נאכף וכולם מרוצים. הסיפור כמובן טרגי ומכעיס הרבה יותר. אצלנו בקואליציה לא שותקים כמובן, ומקדמים מחאה ציבורית כנגד הצעד הזה, שיעלה לנו עוד מאות מליוני שקלים של פנסיה לטובת בעל שליטה כזה או אחר, עם קופון שמן כמובן לחברות הביטוח.

דחוף דחוף דחוף תצטרפו אלינו לקמפיין, באקט שייקח לכם 15 שניות: שלחו מייל למנהלי הגופים המוסדיים, שרוצים לקחת כסף מהפנסיה שלכם ולהעביר אותו לאלשטיין, ועל הדרך לקעקע את הסטטוס קוו המחפיר של אי השוויון ויוקר המחייה, הקורא להם להתנגד לעסקה המנוגדת לאינטרס הציבורי.

http://anu.org.il/campsite/4271?share=campsite/4271&sid=16880

Comments are closed.