הלבנות הון בארה"ב, קידומים וכיבודים בישראל

תחרות בבנקים הציבור החדש
וועדת שטרום – החקיקה
פברואר 8, 2017
התפקדו להתפקדות!
פברואר 26, 2017

הלבנות הון בארה"ב, קידומים וכיבודים בישראל

כתבנו לא מעט על פרשת הלבנת ההון של בנק לאומי בארה"ב, שגבתה ממשלם המיסים הישראלי 1.8 מיליארד דולר (!). חברינו בצדק פיננסי הגישו בג"ץ בנושא, כנגד מינויו של משה וידמן ליו"ר בנק מזרחי. נזכיר, וידמן כיהן כדירקטור וכחבר ועדת הביקורת של דירקטוריון לאומי ב–2010-2004, בדיוק בשנים בהן התחוללה הפרשה, ולא רק שאינו נושא באחריות, אלא שכעת מקבל מינוי יוקרתי שמשמעותו לחלוש שוב על נתח עצום של הכסף של כולנו. הבג"ץ נידחה ברוב של 2 שופטים מול 1, עם דעת מיעוט של שופט העליון מני מזוז, שתקף בחריפות את המינוי, ציין בצורה נוקבת את התעלמותו של וידמן מכל הפעולות הלא-חוקיות (בלשון מכובסת) שהתבצעו במשמרת שלו בתפקידו הבכיר בדריקטוריון,  ומתח מזוז ביקורת חריפה על עבודת המפקחת על הבנקים בכל הקשור למנהל התקין של המינוי. וכך כותבים חברי 'צדק פיננסי בעמוד הפייסבוק שלהם.

 

"…אז מה קרה כאן? משה וידמן נשאר בתפקידו והפיקוח על הבנקים שילם ביוקרתו ובאמינותו על המינוי הלא ראוי הזה. בעוד שמשה וידמן נשאר עם המינוי ועם הכסף הגדול, המפקחת נשארה עם הביקורת הציבורית.
לכן אנו מאמינים שבפעם הבאה שהפיקוח על הבנקים יצטרכו לאשר מינוי של בכיר בבנק הם יזכרו היטב את דברי השופט מזוז. ובואו לא נשכח- ישנם לא מעט בנקאים שמעורבים בפרשות הלבנות ההון של לאומי, פועלים ומזרחי טפחות."

אין פה אופטימיות משוועת, אבל אולי פתח לתקווה שאזרחים על המשמר בכל זאת יכולים לשנות משהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *